Kişiye Özel Kitap Baskı ve İçerik Hizmetleri

Türkiye’de Basılan Kitap Sayıları

Türkiye’de Basılan Kitap Sayıları

Türkiye’de 2016 yılında basılan ISBN kayıtlı kitap sayısını merak ediyor musunuz? İşte size istatistik bilgiler ışığında rakamlar: ISBN’nin Türkiye’deki istatistiklerine bakacak olursak materyal bakımından ISBN alımının özellikle akademik konulu yayınlarda artarak devam ettiği görülmekte.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2015-2016 yıllarında ISBN’li eser sayıları bazı materyal türlerinde azalma gösterse de gün geçtikçe artarak devam ediyor. TÜİK verilerine göre:

2016 Yılında 51 bin 113 Kitap Yayımlandı

Ülkemizde 2016 yılında 51 bin 113 kitap yayımlandı. Yayımlanan materyallerin sayısı 2016 yılında, 2015 yılına göre yüzde 3,5 azalarak 54 bin 446 oldu. Web tabanlı elektronik kitaplar yüzde 57,8 azaldı. Yayıncılar tarafından 2016 yılında; 51 bin 113 kitap, 325 elektronik kitap (DVD, VCD, CD), 2 bin 697 web tabanlı elektronik kitap, 30 konuşan kitap (kaset, CD, DVD) ve 281 diğer olmak üzere toplam 54 bin 446 materyal için ISBN alındı.

Türkiye’de 2016 Yılında 51 binin Üzerinde Kitap Basılmıştır

Materyalin Türü ve Konusuna Göre Yayın Sayısı, 2015-2016
Yayınların Yüzde 92’si Özel Sektör Tarafından Yayımlandı

Özel sektör tarafından yayımlanan materyal sayısı 2016 yılında, 2015 yılına göre yüzde 3,8 azalarak 50 bin 72 oldu. 2016 yılında yapılan yayımların yüzde 92’si özel sektör, yüzde 5,5’i kamu ve eğitim kurumları, yüzde 2,5’i ise sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirildi.

Yayınların Yüzde 27’si Eğitim Konusunda Gerçekleştirildi Yayınlar konularına göre incelendiğinde; 2016 yılında yayımlanan materyallerin yüzde 27’si eğitim, yüzde 20,5’i yetişkin kültür, yüzde 16,8’i yetişkin kurgu edebiyat, yüzde 15,8’i çocuk ve ilk gençlik, yüzde 13,7’si akademik, yüzde 6,1’i ise inanç konulu olarak yayımlandı. Yayımlanan materyallerin yüzde 92,9’unun yayın dili Türkçe, yüzde 4,2’sinin İngilizce, yüzde 2,9’unun ise diğer diller olarak gerçekleşti.

En Fazla Artış Yüzde 9,9 ile Akademik Konulu Yayınlarda Oldu

Akademik konulu yayınların sayısı 2016 yılında, 2015 yılına göre yüzde 9,9 artarak 7 bin 481’e ulaşırken, çocuk ve ilk gençlik yayınları ise yüzde 4,9 artarak 8 bin 618 oldu. Satılan Kitap Bandrolü Sayısı Yüzde 5,2 Arttı Satılan kitap bandrolü sayısı 2016 yılında, 2015 yılına göre yüzde 5,2 artarak 404 milyon 129 bin 293 adet oldu (TÜİK, 2017).

Kupa Baskı Hizmetleri

Posted by on 8:21 pm in Bu Kitap Benim / Blog | 6 comments

Kupa Baskı Hizmetleri

Kupa baskı ile sevdiklerinize hoş bir armağan sunabilirsiniz. Özel baskı sistemiyle hazırlanan kupa baskılı bardak çeşitlerinin tamamını web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Kupa baskı ile orijinal bir armağan sunmanın da mutluluğunu yaşayacaksınız. Fotoğrafhane çatısı altında hizmet veren baskı merkezimizle hemen şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Kupa Baskı Bardak Çeşitleri Nelerdir?

Sevdiklerinize armağan olarak sunabileceğiniz kupa baskılı bardaklarını farklı türlerde hazırlıyoruz;

 • Fosfor renkli,
 • Beyaz,
 • Karanlıkta fosfor ile parlayan,
 • Isı ile renk değiştiren (sihirli bardak)

Sıralanan tüm çeşitler için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Kupa Baskılı Bardak Hediye Etmek İstiyorum?

Eğer kupa baskılı bardak hediye etme fikrine sahipseniz, WhatsApp hattımız ya da doğrudan ofis telefonlarımızdan bize erişebilirsiniz. Baskı süreci için; bastırmak istediğiniz fotoğrafı bize mail yoluyla ya da mesaj olarak atabilirsiniz. Tasarım ekibimiz tarafından oluşturulan ön çalışmayı size mail olarak gönderiyoruz. Onaylamanız halinde de baskı işlemine geçiyoruz. Baskılı kupa bardağınız özel hediye kutusu içinde dilediğiniz adrese gönderimini sağlıyoruz. 

Kupa Baskı Bardak Nasıl Yıkanmalı?

Kupa baskılı bardak kesinlikle bulaşık makinesine atılmamalıdır. Çünkü yüksek oranda sıcak baskılı bardağınızda sorun oluşturabilir. Bardaklarınızı orta sıcaklıkta bir suyla yıkayabilirsiniz. Mümkün olduğunca bardağınızı elde ve orta sıcaklıkta bir suyla temizleyiniz. Alkol ve benzeri maddelerle temas ettirmemeye çalışınız. Kupa baskılı bardakları sıcak ve soğuk içecekler için rahatlıkla kullanabilirisiniz. Öte yandan, kupa basklı bardaklarınızı bulaşık teli ile ovalamaktan kaçınmalısınız. 

Online bir platform olan Fotoğrafhane üzerinden Türkiye’nin her yerine gönderim sağlayabiliyoruz. Kupa baskılı bardak ürünlerini Lüleburgaz ilçesinde bulunanlar doğrudan ofisimizden temin edebilir. 

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Kitap Baskı Hizmetleri ve Son Okuma Hizmeti

Posted by on 8:56 pm in İçerik Hizmetleri, Kitap Baskı | 0 comments

Kitap Baskı Hizmetleri ve Son Okuma Hizmeti

Türkiye’de butik yayıncılık hizmetleri alanında hizmet veren Bu Kitap Benim Yayıncılık, kaliteli baskı çözümleri ön plana çıkıyor. Oluşturduğunuz kitap projelerinin yalnızca baskısı değil, aynı zamanda editöryal olarak okunması için de bizimle iletişime geçebilirsiniz. Öte yandan, hazırlanan çalışmanızın son okumasının yapılmasını istiyorsanız, profesyonel tashihçi ekibimizle de hizmetinizdeyiz.

Son Okuma Nedir?

Hazırlanan makale, sunum, kitap, tez gibi unsurların profesyonel editörler tarafından son kez okunması ve öneriler sunması işidir. Bu kapsamda;

 • Tüm metinlerin okunması
 • Anlam sorunlarının tespiti
 • Yazım yanlışlarının düzeltilmesi ve noktalam işaretlerinin kontrolü

Yukarıda sıralanan tüm konular son okuma hizmeti kapsamında sunuluyor.

Tüm Metinlerin Okunması

Hazırladığınız metinler, titizlikle okunuyor ve üzerinde gerekli düzenlemelerin ve önerilerin yapılması konusunda notlandırmalar yapılıyor. Söz konusu notlandırmalarda metne katkı sağlayabilecek önerilerde bulunuluyor.

Anlam Sorunlarının Tespiti

Metninizde yer alan anlatım bozuklukları ve düzeltilmesi gereken cümleler hakkında notlar sunuluyor. Yapmanız gereken değişiklikler hakkında bilgi aktarımı gerçekleştiriliyor.

Yazım Yanlışlarının Düzeltilmesi

Metninizde yer alan yazım yanlışları tashih ekibimiz tarafından okunarak, düzeltiliyor. Dilerseniz gerçekleştirdiğiniz çalışmayı kitap haline dönüştürülmesi konusunda da yardım talep edebilirsiniz. Dilerseniz 1 adet dilerseniz 1000 adet baskı alabilirsiniz.

Kitap baskı hizmetleri ve çözümleri konusunda detaylı biçimde bilgi almak için dilerseniz canlı destek hattı üzerinden dilerseniz, doğrudan iletişim numaralarımızla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Öte yandan, iletişim formu üzerinden de sorularınızı gönderebilirsiniz. Oluşturduğunuz dosyaları ön inceleme yapılması için bilgi@bukitapbenim.com adresi üzerinden de gönderim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Hediye Kitap Basımı

Posted by on 2:15 pm in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog, Kitap Baskı | 0 comments

Hediye Kitap Basımı

Hediye kitap basımı duygu ve düşüncelerinizi sevdiklerinize aktarmanın en güzel yollarından birisidir. Ancak çoğu kişi, bu işin nasıl yapılabileceği konusunda net bir bilgiye sahip değil…İşte size hediye kitap basımı konusunda öneriler ve nasıl yapacağınıza dair ipuçları…

Sevdiklerinize yazdığınız şiirler, hatıralarınıza dair notlar, mektuplar, fotoğraflar ve dijital dünyayla birlikte yaşantımıza giren; dijital mesajlar, mailler gibi pek çok özel mesajlarınızı bir kitap haline dönüştürebilirsiniz. Yılbaşı, doğum günü, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, evlilik yıldönümü gibi pek çok özel gün için hediye kitap bastırmak ve bunu sevdiklerinize sunmak güzel bir fikirdir.

Kitap baskı konusunda hizmet veren Bu Kitap Benim Yayıncılık aracılığıyla dilerseniz hediye kitap basımı gerçekleştirebilirsiniz. Peki süreç nasıl işliyor;

 • Kitaba dönüşmesini istediğiniz yazılı ve görsel materyallerinizi bir araya toplayın
 • Hediye kitabınızın kaç sayfadan oluşacağını ve boyutunu belirleyin
 • Kitabın renkli ya da siyah beyaz basımına karar verin
 • Kitap kapağı ve sayfa cinsine karar verin
 • Bu Kitap Benim editöryal ekibimize mail aracılığıyla çalışmanızı ulaştırın

Hediye Kitap Basım Süreci

Hediye kitap basım süreci hazırlanan eserin niteliğine ve sayfa sayısına göre değişiklik gösterir ancak ortalama 3 iş günü içinde eseriniz hazır hale getirilir. Kitap baskı süreci öncesinde eserin teknik olarak dizgisinin yapılması gerekir ve bu süreç yaklaşık1 gün alacaktır. Sonrasında ise eserin örnek iç sayfası ve örnek kapak çalışması tarafınıza gönderilir. Çalışmayı onayladığınız gün içinde çalışma baskıya alınır. Kargoyla çalışmanın elinize ulaşması ve eserin hazırlanması süreci birlikte düşünüldüğünde 3 iş günü içinde teslimat sağlanır. Elbette bulunduğunuz bölgedeki kargo koşulları da bu konuda göz önünde bulundurulmalıdır. Yine de hediyenizin tam zamanında sevdiklerinize ulaşması için en az 5 gün öncesinden çalışmayla ilgili editöryal ekibimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Hediye Kitap Basım Gizlilik Politikası

Hediye kitap basım sürecinde Bu Kitap Benim Yayıncılığa teslim ettiğiniz tüm yazılı ve görsel materyaller gizlilik politikamız doğrultusunda kesinlikle 3. Şahıslarla paylaşılmaz. Yayınevimize teslim ettiğiniz tüm materyaller editör ekibimiz tarafından düzenlenir ve dizgiciler tarafıdan hazır hale getirilir. Matbaa basımı sonrasında da kargoya verilir. Tüm bu süreçlerde çalışmalarınız kesinlikle 3. Şahıslarla paylaşılmaz.

Hediye Kitap Basım Ücretleri

Hediye kitap basım ücretleri çalışmanızın kaç sayfa olacağı, kullanılacak sayfa cinsi, kitabınızın kapak türü ve renkli ya da siyah beyaz olması gibi faktörlerle farklılaşır. Kitap kapak türleri ve kağıt cinslerine ilişkin bilgi almak için İletişim formu üzerinden ya da canlı destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Kitap Baskı Ölçüleri Nelerdir?

Posted by on 8:00 pm in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog | 2 comments

Kitap Baskı Ölçüleri Nelerdir?

Hazırladığınız eseri kitaba dönüştürmek konusunda karar verdiğinizde aklınıza takılan önemli sorulardan birisi kitap baskı ölçüleri olacaktır. Peki, kitap ölçüleri nelerdir? Hangi tür kitap baskı için hangi ölçü kullanılmalıdır?

Kitap boyutu ölçüleri arasında karar vermeden önce oluşturduğunuz çalışmanın niteliğini ve hedeflediğiniz kitlenin alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Kaliteli fotoğrafların yer aldığı bir eseri cep boy basmak fikri; gerçekleştirdiğiniz çalışmaya ve hedefinize göre değişmekle birlikte doğru bir tercih olmayabilir. Kaliteli fotoğrafların yoğun biçimde yer aldığı bir kitap için Prestij Kitap boyu tercih etmek daha doğru olabilir.

Eğer elinizdeki eser, düz metinlerden oluşuyorsa böylesi bir eser için Genel Kitap Boy tercih etmeniz daha isabetli olacaktır.

Ders Kitapları İçin: Eğitim Kitap Boyu

Hazırladığınız bir ders kitabı ise bu durumda Eğitim Kitap Boy tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Aynı zamanda test kitapları içinde aynı boyun tercihi doğru olacaktır.

Hazırlayacağınız çalışma; sözlük, bilgilendirici kısa metinlerin yer aldığı bir eser ise bu durumda cep boy tercih edebilirsiniz. Daha kolay taşınmasının verdiği pratik kullanımı göz önünde bulundurmalısınız.

Kitap Baskı Boyutu Konusunda Bir Uzmana Mutlaka Danışın

Çalışmanız; bir seriden oluşuyorsa ve daha spesifik konularda daha ayrıntılı düz metinlerin yer aldığı bir kaynak ise bu tür durumlarda Roman boydan daha büyük olan Büyük Boy Kitap ölçüsü tercih edebilirsiniz.

Elbette kitap baskı ölçüleri konusunda karar vermeden önce uzman bir ekibe başvuruda bulunmak ve onların da bu konudaki fikirlerinden yararlanmak oldukça faydalı olacaktır. Kitap baskı alanında profesyonel ekibiyle butik yayıncılık yapan Bu Kitap Benim platformu ile iletişim formu üzerinden hemen iletişime geçebilir, kitap baskı ölçüleri hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Kitap Boyutları Kullanım Alanları
13,5×21 cm Büyük Boy Kitap, Düz Metinler
11×17 cm Cep Boy Kitap, Düz Metinler
13×19,5 cm Genel Kitap Boy
16×23 cm Çalışma Kitap Boy
22×22 cm Prestij Kitap Boy, Tasarım Kitap, Sehpa Kitap
21×29,7 cm Eğitim Kitap Boy, Test Kitap Boy

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Kitap Kapağı Tasarımı

Posted by on 2:24 pm in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog | 0 comments

Kitap Kapağı Tasarımı

Kitap kapağı tasarımı bir kitabın konusu ya da başlığı kadar önem taşır. Belirli baskı kuralları dışında, kitap kapağı tasarımı için kesin kıstaslar yoktur. Kapak tasarımında tasarımcı tamamen özgürdür. Kapak tasarımı işi en zevkli tasarım işlerinden biridir ve kesinlikle yaratıcılık gerektirir. Kitap konusu ile kitap kapağı arasında kesinlikle bir bağlantının olması gerekir. Çünkü kitap kapağı kitabın vitrini niteliğindedir.

Kapak tasarımı illa şu programla yapılmalıdır diye bir durum söz konusu değildir. Bazen elle çizilen karakalem bir eskiz çalışması bile kapak olarak kullanılabilir. Yazılı basın, baskı da (dergi, gazete, broşür, kitap vs. gibi alanlar) kullanılan belirli programlar vektör tabanlı programlar olsa da, ekstra efektler için yardımcı bitmap tabanlı programlar da kullanılabilir. Tamamen bitmap tabanlı programlar ile bir kapak veya afiş yapımı, boyutların ortama göre değişimi sırasında sorun yaratabileceği için, vektör tabanlı programlar ile bir ana şablon yapmak daha pratiktir ve daha kullanışlıdır.

Kitap Kapağı Tasarım Hizmetleri

Kitap kapağı tasarımı boyutu genel olarak ortalama A5 büyüklüğünde olur (dosya kâğıdının yarısı boyutunda da diyebiliriz). Tabii bu ortalama bir büyüklüktür ve kitabın boyutuna göre farklılıklar gösterebilir. Aynı zamanda kitap kapağı tasarımı yazarın isteğine, kitap sayfa adedine, baskı adedine, baskı ortamına göre de değişiklik gösterebilir.

Tasarımda sayfaların yerleşiminde ana unsurlar; başlık, yazar ismi, biyografi, kısa özet, yayınevi logosu, slogan, barkod gibi şeylerdir. Bunların yerleşimi, vurgulanmak istenen unsura göre değişiklik gösterebilir. Kimi yazar ismini ön planda tutmak isterken kimisi daha arka planda olmayı tercih eder ve kitap isminin ön planda olmasını ister. Kimi yazar fotoğraflı biyografi kullanır, kimisi biyografi bile kullanmak istemez. Yazarın buna benzer ana istekleri ve kıstasları dışında tüm tasarım, tasarımcının hayal gücüne kalmıştır.

Kitap kapağı tasarımı oldukça zahmetli bir iştir ve yaratıcılık gerektirir. Tasarım yapan kişinin, iyi bir göze, ruha ve yaratıcılığa sahip olması gerekir. Sanatsal bir bakış açısı da tasarımcıda bulunması gereken olmazsa olmazlardandır. Kitap baskı hizmetleri veren yayınevimiz üzerinden dilerseniz kitap kapağı tasarım hizmeti de alabilirsiniz.

Bu Kitap Benim yayıncılığın uzman grafikerlerinden kitap kapağı konusunda hizmet almak ve kitabınızın ses getirmesini istiyorsanız, bilgi@bukitapbenim.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Kitap Konusu Belirlemek

Posted by on 6:07 am in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog | 0 comments

Kitap Konusu Belirlemek

Kitap konusu belirlemek aslında zor bir iş değildir. Dünyada yaşanılan her olay ya da olgudan yararlanabilir, onu zihninizin ilham kaynağı ve pınarında çok özel bir yere getirebilir, ona vücut verebiliriz.

Bu nedenle konudan bol bir şey yoktur. Zira zor olan konu bulmak değil, daha çok sizi harekete geçirecek konuyu bulmaktır. Harekete geçirdiği gibi, kitap konusu aynı zamanda aylarca üzerinde yazmaktan da yılmayacağınız bir konu olmalıdır.

Kitap konusu belirlemek ve o konuyu yazmak uzun bir yolculuğa çıkarken yol arkadaşını iyi seçmek gibidir. Aksi durumda yol bitmez, bitse de sizde de tükenmiş olursunuz. Hikâye gibi daha kısa soluklu bir şey yazıyorsanız, tekrar başa dönmek o kadar da zor ve sakıncalı olmayabilir. Lakin romanda ya da bilimsel konuyu ele alan kitapta özellikle çok yol aldıktan sonra, böyle olmadı, baştan başlayayım demek kolay olmayacaktır.

Kitap konusu belirlerken dikkat edilmesi gerekenler

 • Birçok kitap konusu bulun ve ardından içlerinden seçerek ilerleyin.
 • Çevrenizi gözlemleyin. Bu gözlemi yaparken aklınızdan resimler ya da sahneler geçirin. Gündüz gözüyle rüya görmeyi bırakıp, beyninizin size neler sunduğuna odaklanın.
 • Dinleyin. Zihninizi serbest bırakıp cümleler duymaya ve kurmaya çalışın. Bilinçaltınızdan yükselen cümleleri, kelimeleri dinleyin. Bakalım sizi nereye götürecek ve size ne söyleyecek.
 • Karakterler düşleyin. Çevrenizden, medyadan, zihninizde yaratabileceğiniz karakterleri düşünün.
 • Klasikleri okuyun, onları düşünün ve onları günümüz dünyasına uyarlayın.
 • Kitap konusu belirlerken ana eğilimleri takip edin. Önümüzdeki yıllarda daha çok neler gündem olur, neler konuşulur bunları takip edin ve bu konularda yazmaya başlayın.
 • İlgilendiğiniz kurgu dışı konuları araştırırken, bunlar üzerine bir kurgu yüklemeyi deneyin.
 • Üzerinde gerçekten yazmak istediğiniz şey nedir, onu düşünün ve çarpıcı cümleler ile konuya giriş yapın.
 • Zihin haritanızı çıkarın ve düşüncelerinizi kâğıda dökerek, nelerin önemli nelerin önemsiz olduğunu belirleyin.

Kitap konusu belirlemek işi oldukça uzun soluklu ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yukarıda yapılması gerekenlere daha birçok madde eklemek mümkündür. Ancak ne olursa olsun yazmaya devam etmek gerekir. Karşınıza çıkan problemlerden yılmadıkça, neler başarabildiğinizi zaman içinde göreceksiniz. Kitap baskı hizmetleri konusunda sizlere hizmet veren bukitapbenim.com üzerinden dilerseniz; eserlerinize ilişkin ön okuma ve değerlendirme talep edebilirsiniz. Kitap bastırmak konusunda karar vermeden önce mutlaka bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Sorularınız için bilgi@bukitapbenim.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve tek butik yayıncılık platformu Bu Kitap Benim, kitap baskı, editoryal hizmet ve içerik hizmetleri alanında profesyonel ekibiyle çalışmalarını yürütmektedir.

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Kitap Başlığı Belirleme

Posted by on 11:32 am in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog | 1 comment

Kitap Başlığı Belirleme

Bir kitabın dikkat çekmesi için sadece içeriğinin iyi olması yeterli bir neden değildir. Kitap başlığı belirlemek ile bir kitabın tek kelime ya da tümce ile ele alınan konuyu özetleyebilecek çarpıcı bir başlığının olması da o kitabın konusu kadar önemlidir.

Örneğin bir mağazaya girmeden önce o mağazanın vitrinini görürüz ve sonrasında vitrinde yer alan ürünler ne oranda dikkatimizi çekerse öyle mağazaya girip girmeme kararını veririz. İşte kitaplarda böyledir. Kitap başlığı belirlemek de aslında mağaza vitrini gibidir. Örneğin bir kitaplıkta göz gezdirirken, önce kitabın kapağının rengine sonra da başlığına bakar ve ona göre karar veririz. Kitaplığınıza bakın ve neler hissettiğinizi kendinize bir sorun. İlk bakışta kitap kapağı renginin sizi kendine çektiğine şahit olacak, sonrasında ise hemen kitabın başlığına bakacaksınız. Yukarıda da bahsedildiği gibi, kitabın kapağı aslında kitap için oldukça önemli bir faktördür.

Kitap başlığı nedir?

Kitap başlığı bir kitabın diğer kitaplardan ayırt edilmesini sağlayan en önemli faktördür. Diğer kitaplar derken anlatılmak istenen, ele alınan aynı konunun en iyi şekilde okuyucuya ifade edilmesini sağlayan ve onu özel kılan faktör demek daha doğru olacaktır. Kitap başlığı yüzlerce kitabın arasından bile “ben farklıyım” diye bağıran ayırt ediciliği özellikte olan demektir. Burada anlatılmak istenen şey ise yukarıda bahsedilenden çok farklı değildir. Yani bir konu yüzlerce farklı isim ya da başlıkla ele alınabilir. Kitap başlığı belirlemek bir yetenek işidir.

Kitap başlığı belirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kitap başlığı özgün olmalıdır

 • Çok kısa ve net olmalıdır

 • Konuyu en iyi anlatan anahtar kelime özelliği taşımalıdır

 • Popüler olmalıdır

 • Okuyucu kitlesinin dikkatini çekmelidir

 • Akademik kitaplarda anahtar kelime dışında konuyu anlatan alt başlıkların da bu özelliklere sahip olması gerekir

Yukarıda bahsedilen faktörlerin iyi şekilde değerlendirilmesi ile iyi bir kitap başlığı bulunabilir. Seçeneklerin en iyi şekilde değerlendirilip en çarpıcı olanın seçmek bir yetenek işidir ve profesyonel bir yardım gerektirir. Bu Kitap Benim Yayıncılık olarak kitap baskı konusunda olduğu gibi bu konuda  da alanında uzman editörlerimizden hizmet alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bilgi@bukitapbenim.com üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Niçin E-Kitap Sahibi Olmalısınız?

Posted by on 2:28 pm in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog, Web Tasarım Hizmeti | 0 comments

Niçin E-Kitap Sahibi Olmalısınız?

E- kitap son yılların yeni bir kitap biçimi olarak karşımıza çıktı. Özellikle kitap ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü yeniliğin önünü açan bu yeni oluşum, okuyuculara sayısız imkân sunan ve kitap baskı sürecini ve kitap bastırma masraflarını azaltması açısından basılı materyallerin önüne geçmesi ile dikkat çeken bir olgudur. Bir e kitap birçok önemli avantaja sahiptir.

E kitap avantajları

 1. Kâğıt, cilt, baskı maliyeti yoktur, basılı kitaplara göre çok daha ucuzdur
 2. İnternet üzerinden hızlıca (dakikalar içinde) dağıtılabilir
 3. Basılı kitaplarda olduğu gibi dağıtım ve sergilenme imkânı bulma gibi sıkıntıları yoktur
 4. Depolanması ve taşınması oldukça kolaydır
 5. Kitap içinde sözcük, tümce, cümle taraması kolaylıkla yapılabilir
 6. Multi-media ortamı sağlar ve oldukça fonksiyonel özelliklere sahiptir

E kitap neden tercih ediliyor?

Edebiyata meraklı bireyler sürekli üretebiliyor fakat eserlerini basmak konusunda birçok sıkıntıyla karşılaşıyor. Öykü, şiir, roman gibi dallarda özgün eser veren birçok yazar, ekonomik koşullar nedeni ile yayınevlerinden her zaman gerekli desteği alamıyor ya da daha seçici davranan yayınevleri bu yazarların eserlerinin çoğunu yayınlamak istemiyor. Bu nedenle maliyeti daha düşük olan e kitap yayıncılık bu tarz sıkıntılar yaşayan yazarlar için bir çıkış yolu olarak görülüyor.

E kitap nasıl okunuyor?

Elektronik ortamda her türlü masa üstü, diz üstü bilgisayarlardan, tabletlerden ya da özel e kitap okuma aletlerinden okunabilir. Bu kitaplar birçok değişik formatta hazırlanabilir. Okuyucular sunulan hizmetten ücretli ya da ücretsiz yararlanabilir. Bu durum yayıncı ve yazar arasında yapılan anlaşmaya bağlıdır.

E Kitap biçimleri

Günümüzde birçok standartta e kitap dosya formatı olmasına rağmen, kabul gören iki format vardır. Bunlardan ilki Microsoft’un geliştirdiği Microsft Reader programı ile okunan lit formatı, diğeri ise masa üstü yayıncılıkla uğraşanların yakından tanıdığı ve bildiği Adobe’un geliştirdigi pdf formatıdır. Adobe tarafından geliştirilen taşınabilir dosya ve elektronik kitap biçimi pdf, Reader’a göre daha evrensel olması ve farklı işletim sistemlerini (Windows, MacOS) desteklemesi nedeni ile daha avantajlıdır.

Sizlerde eserlerinizi bu formatta yayınlamak ve adınızı kitlelere duyurmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eserinizi Pdf formatında e kitap haline getirmek profesyonel bilgi gerektirmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bilgi@bukitapbenim.com üzerinden hemen bize ulaşın!

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

E Kitap (Elektronik Kitap) Nedir?

Posted by on 8:08 pm in Ana Sayfa, Bu Kitap Benim / Blog, İçerik Hizmetleri, Web Tasarım Hizmeti | 0 comments

E Kitap (Elektronik Kitap) Nedir?

E kitap (elektronik kitap) bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazlarda okunabilmesi için özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar dosya formatıdır ve günümüz yayıncılık dünyasında tüm dünyada giderek tercih edilen bir yöntemdir. E kitap, basılı kitap ya da eserlerin kâğıt hariç bütün özelliklerini kapsar. Basılı eserlerden farklı olarak ise, ses, görüntü (video) ve etkileşimli bağlantılar gibi fonksiyonlara sahip çok yönlü bir ortamı da kullanıcılarına sağlar. Bu yönü ile e kitap aynı zamanda bir çoklu medya (multi-media) alanı sağlayarak, günümüz yeni iletişim ortam ve araçlarının da en etkili şekilde kullanılmasını sağlar.

E kitap kolaylıkla okuyucunun, internet üzerinden ulaşabildiği, -e posta ile istediği yere gönderebildiği sınırsız avantajlara sahip bir alandır. Buna ek olarak, harici bellekte, cd’de rahatlıkla taşınabilir ve okura ulaşabilir. Aynı zamanda çok kolay güncellenmesi, kolay taşınması, depolanma sorununun olmaması, baskı maliyetlerini ortadan kaldırması gibi avantajları da vardır. Ses, video ve etkileşim olanaklarının bulunması gibi birçok avantajı da beraberinde sağlar. Günümüzde giderek artan bir eğilimde tercih edilen bir yayıncılık alanıdır.

E-ink (e mürekkep) ekran teknolojisi

E mürekkep olarak da bilinen e-ink ekran teknolojisi bu alanda kullanılan yeni bir ekran teknolojisidir. Bu teknoloji ile okurlar çok daha kullanışlı olan bu yöntemle, gözü yormadan okuma yapabiliyor. Bu teknolojinin, kitap ya da gazete kâğıdından farkı yoktur. Bu teknolojinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve gelecekte kitapların yerini alacağı düşünülmektedir.

E-ink teknolojisi nedir?

E-ink teknolojisi, bilinen klasik ekranlardan farklı olarak, ekran arkasında ışık yayılımı yerine özel filmi sayesinde hem ortamdaki ışığı yansıtan ve uzun süreli okumalarda göze zarar vermeyen, hem de açık havada ve ışığın direk geldiği ortamlarda okumayı mümkün kılan bir teknolojidir.

E kitap, bu gibi teknolojiler sayesinde gün geçtikçe tercih edilen bir alan haline geldi. Bu nedenle, okurlar artık basılan kitaplar yerine e-kitaplara daha çok ilgi duyar hale geldi. Sizde kitap bastırmak yerine eserlerinizi bu formatta yayınlamak istiyorsanız bu kitap benim yayıncılık ile hemen iletişime geçebilir, profesyonel destek alabilirsiniz. Bu Kitap Benim projesi olan Web Kitap Projesi de ilginizi çekebilir. Öte yandan içerik hizmeti konusunda da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Web Kitap

Posted by on 5:56 pm in Ana Sayfa, İçerik Hizmetleri, Web Tasarım Hizmeti | 0 comments

Web Kitap

Her şey interaktif ve etkileşimli biçimde ilerliyor. Yazdığınız eserleri kitap baskı hizmeti alarak basılı bir yayına dönüştürdükten sonra, kitabınızın tanıtımını yapmak ve daha fazla kitleye ulaşmaya ne dersiniz? O halde metnimize kulak verin.

Web kitap projesi kitabınızın tüm sayfalarıyla web’e taşınması değildir. Eserinizin temel olarak ana bölümleri ve içeriğine ilişkin düzenleyeceğimiz metinlerle daha geniş kitlelerin kitabınıza ilgi duymasından söz ediyoruz.

Pek Çok Kitap Tozlu Raflarda ve Depolarda Bekliyor

Web kitap projesi kişisel olarak kitap yazarları için oluşturulabileceği gibi yayınevleri tarafından da gerçekleştirilebilir. Binbir hevesle kişisel çabanızla kitap bastırmak ya da yayınevi olarak kitap yayınlamak işinin ardından tozlu raflarda ve yayınevi depolarında bekleyen kitapları web kitap projesiyle yeniden satışa çıkartabilir, eserinizin daha fazla kitleye kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Web Kitap Projesi Kaç Aşamadan Oluşuyor?

 • Öncelikle eserinizin ana konularını ve öne çıkartılabilecek kısımlarını belirliyoruz.
 • Eserde yer alan ve kıyıda köşede kalmış konularla ilgili listeleri oluşturuyoruz.
 • Kitabınızda yer alan ve oluşturulan içerik listesine uygun biçimde metinler hazırlıyoruz.
 • Söz konusu metinleri oluşturduğumuz; web sitesi üzerinden yayınlıyoruz.

Siz de web kitap projesine dahil olmak istiyorsanız hemen şimdi bizimle İletişim Formu üzerinden ya da bilgi@bukitapbenim.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Photo by Karolina Szczur on Unsplash

Bizi Takip Etmek İster Misiniz?